Εκπαιδευτικός περίπατος στη φύση!

Την Πέμπτη, 14/4/2022, οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης πραγματοποίησαν έναν εκπαιδευτικό περίπατο στα Άνω Λεχώνια. Ξεκινώντας από την πλατεία του Αγίου Αθανασίου ανεβήκαμε μέχρι το εκκλησάκι των Αγίων Αναργύρων, από όπου θαυμάσαμε τη μαγευτική θέα!

Ο περίπατός μας είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα, μια και -με την καθοδήγηση και τη βοήθεια της κας Σιδέρη Ευσταθίας (Παιδαγωγού της Φύσης)- γίναμε μικροί εξερευνητές και με το ταξιδιάρικο ραβδί μας ανακαλύψαμε τη φύση και τους “θησαυρούς” της. Ακούσαμε, μυρίσαμε, συλλέξαμε, γνωρίσαμε, τρέξαμε, παίξαμε, χορέψαμε, μαζέψαμε εμπειρίες … αποφορτιστήκαμε και επιστρέψαμε γεμάτοι ενέργεια στο σχολείο μας!

Και φυσικά η “Dream Team”: κ. Άννα, κ. Μαρία, κ. Αφροδίτη και κ. Φωτεινή, που ξανάγιναν για λίγο μαθήτριες και πέρασαν υπέροχα, παρέα με τους μικρούς τους μαθητές!!