ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΧΑΡΜΑΙΝΑΣ

Το στοιχειό της Χάρμαινας είναι ένα αποκριάτικο έθιμο , που αναβιώνει κάθε χρόνο στην  Άμφισσα , την πρωτεύουσα του νομού Φωκίδας.

Σύμφωνα με την παράδοση , ο Κωνσταντής , ένας νέος βυρσοδέψης που δούλευε στην περιοχή της Χάρμαινας , έχασε την αγαπημένη του και απελπισμένος έδωσε τέλος στη ζωή του. Όμως μεταμορφώθηκε σε στοιχειό , τριγυρίζοντας τις νύχτες στα σοκάκια της πόλης.

Το τελευταίο Σάββατο της Αποκριάς , στη “νύχτα των στοιχειών” . ο Κωνσταντής ανταγωνίζεται τα άλλα στοιχειά της πόλης και βέβαια αναδεικνύεται νικητής!

Αυτές τις μέρες ο Κωνσταντής εμφανίστηκε στο σχολείο μας και επισκέφτηκε  όλες τις  τάξεις. Τον “ζωντάνεψαν” οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης ανακυκλώνοντας χαρτόκουτα , παλιά υφάσματα και σερπαντίνες.

ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑ !!!