ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ

Η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας θέλησε να αφήσει τη σφραγίδα της ,  πριν πάει στο Γυμνάσιο , καλλωπίζοντας τον νότιο τοίχο του προαυλίου.

Αρχικά ο χώρος καθαρίστηκε από σκουπίδια και αγριόχορτα. Σ’ αυτό μας βοήθησαν μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων  και τους ευχαριστούμε πολύ γι ‘ αυτό.

Στη συνέχεια ,  ο εκπαιδευτικός – εικαστικός   Βασίλης Γκόγκας  , συμμετέχοντας εθελοντικά , έβαλε τη δική του ¨ πινελιά¨. Με την καθοδήγησή του  , οι μαθητές πειραματίστηκαν με συνδυασμούς χρωμάτων , είδαν έργα καλλιτεχνών που τους ενέπνευσαν και επέλεξαν  το κεντρικό θέμα της εικαστικής παρέμβασης .

Η μεγάλη μέρα έφτασε , οι μαθητές πήραν τα πινέλα τους , γονείς και κηδεμόνες μας συνέδραμαν και… ο τοίχος έγινε αγνώριστος!