Α’ κύκλος Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ΣΤ’ τάξη

Ο πρώτος κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για την ΣΤ’ τάξη πραγματοποιήθηκε από τις 10 Οκτωβρίου 2021 μέχρι τις 30 Νοεμβρίου 2021 με θέμα ” Φροντίζω το περιβάλλον, Υποθεματική : Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά,  «Μνημεία της Μεσογείου και ιδιαίτερα η πολιτιστική κληρονομιά των Άνω Λεχωνίων.» “.

Οι μαθητές εργάστηκαν κυρίως σε ομαδική συνεργασία και επεξεργάστηκαν έννοιες όπως , τι είναι πολιτιστική κληρονομιά, ποια είναι η διαφορά της υλικής και της άΰλης κληρονομιάς, ποιος είναι ο ρόλος της UNESCO κ.α.

Η κάθε ομάδα ασχολήθηκε με ένα συγκεκριμένο μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς σε ψηφιακό περιβάλλον και παρουσίασε την εργασία της στην ολομέλεια σε μορφή Power Point παρουσίαση.

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στον Σιδηροδρομικό Σταθμό των Άνω Λεχωνίων για την συγκέντρωση στοιχείων και την δημιουργία ”Οδηγού Σωστής Συμπεριφοράς Επισκεπτών”.

Οι δεξιότητες στις οποίες εστίασε το πρόγραμμα ήταν η Επικοινωνία και η Συνεργασία.

Η υπεύθυνη  εκπαιδευτικός του προγράμματος της ΣΤ’ τάξη σχ. έτος 2021-2022 είναι η Ναντίν Νίμαντ.