Επίσκεψη στην Ανάβρα

Την Παρασκευή 27 Μαϊου επισκεφτήκαμε την Ανάβρα Μαγνησίας, ένα χωριό στη δυτική Όθρυ το οποίο έχει παρουσιάσει φοβερή ανάπτυξη από την δεκαετία του 1990. Εκεί σε υψόμετρο 1000 μέτρων μας υποδέχτηκε ο πρώην δήμαρχος κος Τσουκαλάς, ο οποίος μας μίλησε για το χωριό, για την ιστορία του, για το όραμά του, για τις δυσκολίες, για τις δράσεις που ανέλαβε για να μεταμορφωθεί το χωριό και για τα αποτελέσματα όλων αυτών των προσπαθειών. Δυστυχώς η βροχή δεν μας άφησε να κάνουμε όλες τις προγραμματισμένες επισκέψεις στις πηγές του Ενιπέα και στα πάρκα περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος.