Παιδική Helmepa

Τα παιδιά του σχολείου μας συμμετέχουν φέτος ενεργά στην περιβαλλοντική έκθεση αλλά και τις δράσεις της Helmepa (της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας του Θαλασσίου Περιβάλλοντος) που πραγματοποιούνται υπό την αιγίδα του Δήμου στο Πολιτιστικό Κέντρο Ν. Ιωνίας. Επίσκεψη στην έκθεση πραγματοποιηθηκε την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου για τις τάξεις Γ', Δ', Ε' και ΣΤ'. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τον κύκλο του νερού, για το θαλάσσιο περιβάλλον, την επιστήμη, την παρέμβαση του ανθρώπου και τις επιπτώσεις της και παρακολούθησαν μία ενδιαφέρουσα προβολή για τον κύκλο των ωκεανών.