Ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο, με την... Αργώ

Μια ξεχωριστή παρουσίαση είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Άνω Λεχωνίων, στις 27 Ιανουαρίου 2016.

Ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο με την Αργώ, το μυθικό καράβι των Αργοναυτών, με προορισμό την Κολχίδα.

Οδηγός μας στο ταξίδι αυτό ο κ. Νίκος Ρέππος, ναυπηγός, ο οποίος με πολλή διάθεση και μεράκι μάς μίλησε για το πώς ακριβώς κατασκευάστηκε το πλοίο αυτό (μια και ήταν ο κατασκευαστής του!) και για το ταξίδι που πραγματοποίησε με τη βοήθεια των συνεργατών του.

Είδαμε τα μέρη από τα οποία αποτελείται το μυθικό καράβι, καθώς και στιγμιότυπα απ' την κατασκευή του, μέχρι την τελική του μορφή αλλά και τη διαδρομή που έκανε, μόλις τελειοποιήθηκε.

Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και ευχαριστούμε θερμά τον κ. Ρέππο και τον συνεργάτη του, για την επίσκεψή τους στο σχολείο μας.