ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Την Πέμπτη, 10/12/2015, η Ε' τάξη, σε συνεργασία με τις εκδόσεις ΗΡΑ ΕΚΔΟΤΙΚΗ, και τη συμμετοχή και της ΣΤ' τάξης, διοργάνωσε βιβλιοπαρουσίαση και έκθεση παιδικού βιβλίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Άνω Λεχωνίων.

Προσκεκλημένη δασκάλα – συγγραφέας ήταν η κ. Ευαγγελία Τσαλαβρέτα, η οποία, με πολύ κέφι και ζωντάνια, μας παρουσίασε το πρώτο της βιβλίο με τίτλο “Παραμυθένια Χριστούγεννα”.

Μπήκαμε, λοιπόν, σε χριστουγεννιάτικη διάθεση και με πρωτότυπες δραστηριότητες και τραγούδια φτιάξαμε και δικά μας παραμύθια και διασκεδάσαμε.

Να και η συνέντευξη που πήραμε από την κ. Τσαλαβρέτα:

- Πότε και πώς ξεκινήσατε να γράφετε το βιβλίο σας;

Είμαι δασκάλα και άρχισα να συζητάω για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα με τους μαθητές μου. Συγκέντρωσα όλες τις πληροφορίες στον υπολογιστή μου και κάποια στιγμή, βοήθησαν και οι συγκυρίες, εκδόθηκε αυτό το βιβλίο.

- Όταν ήσασταν παιδί, ποιο βιβλίο είχατε αγαπήσει πολύ και ποιον συγγραφέα;

Τρελαίνομαι για τον Ιούλιο Βερν και τα Διηγήματα του Παπαδιαμάντη.

- Ποιος είναι ο ήρωας από κάποιο βιβλίο, που αγαπάτε περισσότερο;

Είναι “οι μικρές κυρίες” απ' το ομώνυμο βιβλίο

- Είστε γονιός; Πώς σας αρέσει να περνάτε το χρόνο σας με τα παιδιά σας;

Έχω 3 παιδιά. Συζητάω με τα παιδιά μου, πηγαίνουμε βόλτες, διαβάζουμε.

- Υπάρχουν κάποια μέρη στην πόλη που βρίσκετε όμορφα και θεωρείτε ότι είναι ιδανικά για οικογένειες;

Όλα τα μουσεία του Βόλου...

- Πείτε μας για μια παράσταση, μια ταινία ή κάποια άλλη εκδήλωση που είδατε με τα παιδιά σας και σας άρεσε πολύ.

Πριν χρόνια, τους “3 Σωματοφύλακες”, μια παράσταση της Κάρμεν Ρουγγέρη.

- Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνει ένας γονιός, για να αγαπήσει το παιδί του τα βιβλία;

Να μην το πιέσει ποτέ να διαβάσει κάτι που δεν του αρέσει.

- Από πόσο νωρίς πρέπει να φέρνουμε σε επαφή τα παιδιά με τα βιβλία και με ποιον τρόπο;

Από την κοιλιά της μανούλας. Να διαβάζου

με δυνατά. Λέγεται ότι το μωρό ακούει ακόμη και μέσα στην κοιλιά της μαμάς του!

- Ποια θεωρείτε ότι είναι τα κριτήρια, για να διαλέξουμε ένα παιδικό βιβλίο;

Να διαβάζουμε την περίληψη στο οπισθόφυλλο, που συνήθως μας βοηθάει να αποφασίσουμε. Επίσης, να ξεφυλλίζουμε το βιβλίο, να δούμε τη γραφή του συγγραφέα, την εικονογράφηση, αλλά και τις κριτικές του βιβλίου.

Σας ευχαριστούμε πολύ!