Κατασκευή φαναριών με την Ε τάξη

«Περπατάω με το φαναράκι μου και το φαναράκι μου με μένα??..»

Αυτή είναι η αρχή από ένα γερμανικό παιδικό τραγούδι, το οποίο τραγουδάνε τα παιδιά στην Γερμανία στις 11 Νοεμβρίου, όταν γιορτάζει ο Άγιος Μαρτίνος.

Tο έθιμο της γιορτής του Αγίου Μαρτίνου και της πομπής με τα φαναράκια είναι ένα γερμανικό έθιμο που έχει ως σκοπό να μάθει στα παιδιά τη σημασία τού να μοιράζεσαι και να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Γιορτάζεται και στην Αυστρία και την Ουγγαρία.

Ο Άγιος Μαρτίνος μοιράστηκε έμπρακτα όλα τα υπάρχοντά του με τους συνανθρώπους του και δίδαξε μέσω της ιστορίας του στους ανθρώπους το νόημα της συμπαράστασης και στήριξης αυτών που το έχουν ανάγκη. Ένα νόημα τόσο επίκαιρο στις μέρες μας.

Ο μύθος:

Ο Άγιος Μαρτίνος γεννήθηκε το 316 μ.Χ. στην Ουγγαρία. Ήταν 15 χρονών όταν έγινε Ρωμαίος στρατιώτης και, όταν ήταν 18 χρονών, βαφτίστηκε και έγινε Χριστιανός. Ήταν χειμώνας του 334. Στην Αμιένη της Βορείου Γαλλίας, μια πολύ ψυχρή μέρα ο άγιος Μαρτίνος (316-397) συνάντησε ένα γυμνό φτωχό στην πύλη της πόλης. Τον λυπήθηκε αλλά τι να κάνει; Φορούσε μόνο τη στρατιωτική εξάρτηση και τον μανδύα του. Πήρε το ξίφος του, έσκισε τον μανδύα και έδωσε ένα κομμάτι στον φτωχό. Στον δρόμο τον περιγελούν για την περίεργή του αμφίεση. Τη νύχτα όμως βλέπει στον ύπνο του τον Χριστό, ντυμένο με το κομμάτι του μανδύα που είχε δωρίσει, να λέει στους αγγέλους που τον ακολουθούσαν: "Ο Μαρτίνος με έντυσε μ? αυτό το ένδυμα".Το 360 πήγε στο Πορτιέ, στη Γαλλία, και το 371 έγινε επίσκοπος στην Τουρς. Το 397 έχτισε ένα μοναστήρι στη Γαλλία και πέθανε εκεί.

Καμιά φορά οι εικόνες τον δείχνουν με μία χήνα. Κάποιοι λένε ότι ο Μαρτίνος κρύφτηκε σε έναν στάβλο, για να μην τον βρουν. Αλλά οι χήνες τον πρόδωσαν, γιατί φώναζαν και έκαναν θόρυβο. Οι άνθρωποι στην Αυστρία, την Ουγγαρία και τη Γερμανία τρώνε χήνες, λίγες μέρες πριν και λίγες μέρες μετά από τη γιορτή αυτή.

Με τους μαθητές της Ε τάξης συζητήσαμε για την σημασία της γενναιοδωρίας και καλοσύνης. Έπειτα κατασκευάσαμε δικά μας φαναράκια.

Κείμενο: Ναντίν Νίμαντ

Φωτογραφίες: Αποστολία Γκόβαρη