Ας φάμε υγιεινά: 16 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

Γράφει ο Παύλος, μαθητής της Ε? τάξης

Σήμερα, εμείς οι μαθητές της Ε? τάξης, γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής. Κατεβήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων με τα υγιεινά πρωινά μας και στρώσαμε τα τραπεζομάντιλα. Βγάλαμε τα φαγητά μας. Όλοι είχαν κάτι νόστιμο: ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα, ψωμί με μερέντα, τοστ ολικής άλεσης, φρούτα, κουλούρια, αυγά, αγγουράκια και τυρί, μπάρες δημητριακών.

Κάποιοι, μάλιστα, μοιραστήκαμε τα φαγητά μας με άλλους, ακόμη και με την κυρία, που μας κέρασε κουλούρια σουσαμένια!

Τι να σας πω;...σκάσαμε τρώγοντας υγιεινά (και μόνο)!