61932

Ημέρα Αθλητισμού – 5 Οκτωβρίου 2015

Γράφει η Βικτώρια, μαθήτρια της Ε’ τάξης

Τη Δευτέρα, 5/10/2015, γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Ημέρα Αθλητισμού.

Αρχικά, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο με τα παραολυμπιακά αθλήματα και έπειτα βγήκαμε στην αυλή, όπου περάσαμε «διάφορες δοκιμασίες» με την καθοδήγηση της γυμνάστριάς μας.

Η Β’ τάξη, για παράδειγμα, έπρεπε να κυνηγήσει και να πιάσει γρήγορα μια τρελομπαλίτσα. Εμείς, οι μαθητές της Ε’, έπρεπε να περάσουμε διάφορα εμπόδια, με δεμένα μάτια, με τη βοήθεια του «οδηγού» μας. Άλλοι πάλι έπρεπε να «σουτάρουν» με την μπάλα του μπάσκετ, καθισμένοι σε μια καρέκλα.

Ήταν πολύ διασκεδαστικά, ενώ, παράλληλα, συνειδητοποιήσαμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν όλοι αυτοί που συμμετέχουν στους παραολυμπιακούς αγώνες και τη δύναμη της ψυχής τους.

Οι εντυπώσεις μας;

• Μου έκανε εντύπωση που μας έδεσαν τα μάτια & έπρεπε να περάσουμε διάφορα εμπόδια. (Βασιλεία, Μαρία)

• Μου άρεσε που ήμασταν όλοι μια ομάδα και καταφέραμε να νικήσουμε τη Στ’ τάξη. (Κων/νος)

• Μου άρεσε που σουτάραμε καθιστοί. (Λεωνίδας)