Μαγνησία

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

Νομός της νοτιοανατολικής Θεσσαλίας στο κέντρο της Ελλάδας σε ίση σχεδόν απόσταση από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Σʼ αυτόν περιλαμβάνονται και τα νησιά των Βορείων Σποράδων (εκτός Σκύρου), κατοικημένα και ακατοίκητα.

Έκταση: 2.636 τ.χλμ. (Χερσαία Μαγνησία 6.360τ,χλμ. & νησιά των Βορείων Σποράδων 276 τ.χλμ.

Πληθυσμός: Ο πληθυσμός της Μαγνησίας το 1940 ήταν 149.200 κάτοικοι, το 1951 κάτοικοι153.800, το 1981 είχε 182.200 κατοίκους. Το 2001 είχε 207.000 κατοίκους.

Βουνά: Πήλιο με ψηλότερες κορυφές τον Πουργιανό Σταυρό 1.610μ, το Αηδονάκι 1.551μ, το Πλιασίδι 1.548μ, τις Αγριόλευκες (χιονοδρομικό) 1471μ. και το Σκιτζουραύλι 1.451μ. Η Όθρυς ή Γούρα με κορυφές τον Αράπη 1.491μ, το Ξεροβούνι 1.454μ, η Κεφάλωση (περιοχή Αλμυρού), το Τραγοβούνι 693μ. (περιοχή Βελεστίνου), το Τισαίο (Τρίκερι), το Μαυροβούνι (βόρεια του Πηλίου), το Χλωμό 893μ, ο Κοκκινόβραχος 448μ. (περιοχή Σούρπης), ο Σωρός, ο Σαρακηνός, η Γορίτσα (περιοχή Βόλου).

Ποτάμια: Χαλόρρεμα, Πλατανόρρεμα, Κουάριος (περιοχή Αλμυρού), Βρύχωνας, Κουφάλας (περιοχή Λεχωνίων), Πελεγρίνος (περιοχή Μηλεών) και άλλοι μικρότεροι χείμαρροι.

Πεδιάδες: Βελεστίνου, Αλμυρού, Νέας Αγχιάλου, Λεχωνίων, Αγριάς, Διμηνίου, Ξηρόκαμπου και Μπούφας.

Κλίμα: Εύκρατο μεσογειακό, ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας, με μέση θερμοκρασία 17ο -27ο C. Στο εσωτερικό των περιοχών Βελεστίνου και Αλμυρού είναι ήπιο ηπειρωτικό. Στη Νέα Ιωνία ξηρό.

Πρωτεύουσα: Ο Βόλος με πληθυσμό το 2001–μαζί με τη Νέα Ιωνία- 114.500 κατοίκους.

Επαρχίες: Βόλου, Αλμυρού και Σκοπέλου.

Δήμοι (ως 31-12-2010) : Βόλου (Βόλος), Νέας Ιωνίας (Ν. Ιωνία), Αγριάς (Αγριά), Αισωνίας (Διμήνι), Αλμυρού (Αλμυρός), Αλοννήσου (Αλόννησος), Αργαλαστής (Αργαλαστή), Αρτέμιδας (Άνω Λεχώνια), Αφετών (Νεοχώρι), Ζαγοράς (Ζαγορά), Ιωλκού (Ανακασιά), Κάρλας (Στεφανοβίκειο), Μηλεών (Μηλιές), Μουρεσίου (Τσαγκαράδα), Νέας Αγχιάλου (Ν. Αγχίαλος), Πορταριάς (Πορταριά), Πτελεού (Πτελεός), Σηπιάδος (Λαύκος), Σκιάθου (Σκιάθος), Σκοπέλου (Σκόπελος), Σούρπης (Σούρπη) και Φερών (Βελεστίνο).

Από 1-1-2011: Βόλου (Βόλος), Αλμυρού (Αλμυρός), Ζαγοράς-Μουρεσίου (Ζαγορά), Ρήγα Φεραίου (Βελεστίνο), Νοτίου Πηλίου (Αργαλαστή), Σκιάθου (Σκιάθος), Σκοπέλου (Σκόπελος),Αλοννήσου (Αλόννησος).

Κοινότητες (ως 31-12-2010): Ανάβρας (Ανάβρα), Κεραμιδίου (Κεραμίδι), Μακρινίτσας (Μακρινίτσα)και Τρικερίου (Τρίκερι).

Νησιά:

Βόρειων Σποράδων:

Αλόννησος (64,52 τ.χλμ, 456μ. υψόμετρο). Έχει γύρω της τα νησάκια Μανωλάδα, Παιδί-Μούλες, Μωρό-Μούλες, Σταυρός και Βράχος.

Γιούρα ή Γεροντία (10,95 τ.χλμ). Κοντά της βρίσκονται τα νησάκια Ψαθούρα, Μύγα, Πιπέρι.

Κυρά-Παναγιά ή Πελαγονήσι (24,77 τ.χλμ, 302μ. υψόμετρο). Έχει γύρω της τα νησάκια Πελερίσσα, Πράσο, Μέλισσα, Παππούς, Κουμπί και Σφήκα.

Περιστέρα (14,16 τ.χλμ). Η νησίδα Λεχούσα ή Λυκόρρεμα ανήκει σʼ αυτήν.

Σκιάθος (47,94 τ.χλμ, 427μ. υψόμετρο). Έχει γύρω της τα νησάκια Τσουγκριά, Τσουγκριάκι, Ασπρονήσι, Μαραγκός, Άργκος, Ρέπιο.

Σκόπελος (95,9 τ.χλμ, 680μ. υψόμετρο). Παξιμάδα, Πλευρό, Κασίδης, Στρογγυλό, Δασιά, Μικρό και Άγιος Γεώργιος είναι τα νησάκια της.

Παγασητικού:

Άγιος Νικόλαος ή Κίκυνθος ή Νησί του Φονιά (90 στρέμματα, 17μ. υψόμετρο). Βρίσκεται απέναντι από την Αμαλιάπολη.

Αλατάς (560 στρέμματα, 61μ. υψόμετρο). Απέναντι από τη Μηλίνα.

Αργυρονήσι. Βρίσκεται κοντά στο ακρωτήρι Σταυρός.

Δευκαλίων και Πύρα . Βρίσκονται μπροστά από το ακρωτήρι Αγκίστρι.

Καρατάσος. Βρίσκεται δίπλα στον Αλατά.

Μικρά (Πίθου ή Μικρά, Ψαθονήσι, Στρογγυλή). Βρίσκονται δίπλα στο νησί Τρίκερι.

Παλιά Τρίκερι. Βρίσκεται απέναντι από τον Αλογόπυργο Τρικερίου.

Πρασούδα (3 στρέμματα, 10μ. υψόμετρο). Βρίσκεται απέναντι από το Τισαίο όρος.