Σχετικά με εμάς

Το σχολείο μας βρίσκεται στα Άνω Λεχώνια, στο δυτικό Πήλιο και στον Παγασητικό.

Απέχει 11 χλμ από την πρωτεύουσα του νομού Μαγνησίας, το Βόλο. Το υψόμετρο του χωριού είναι 150 μ. και απέχει από τη θάλασσα -Πλατανίδια >1.000 μ. Έχει γεωγραφικό πλάτος  39.33 και γεωγραφικό μήκος  23.05

Έχει πληθυσμό 1.500 περίπου κατοίκους.

Είναι έδρα του καποδιστριακού δήμου Αρτέμιδος. Το κτίριο του σχολείου χτίστηκε το 1956 αρχικά και μετά με προσθήκες έγιναν τρεις ακόμη αίθουσες καθώς και αίθουσα  πολλαπλών χρήσεων.

Το σχολείο μας είναι εξαθέσιο και λειτουργεί και ως ολοήμερο.

Ανήκει στο 3ο Γραφείο Α/θμιας εκπαίδευσης Μαγνησίας (προϊστάμενος Στ. Λάζος , 2010-11) και στη 2η εκπαιδευτική περιφέρεια σχ. Συμβούλων (σχ. σύμβουλος Κατ. Μαλαμίτσα  2009-10-11)

Το σχολείο μας έχει διαδικτυακή παρουσία από το 2004 με πλούσιο λαογραφικό, ιστορικό, φωτογραφικό και πληροφοριακό υλικό το οποίο σταχυολογούσε/έγραφε και κοινοποιούσε ο δάσκαλος Αρ. Παπαδόπουλος. (Από το 2011 υπεύθυνη για την επιμέλεια και τη διαχείριση του ιστότοπου είναι η Δ. Χρηστάκη)